با پرده برداری از «لابراتوار اخبار گوگل»، دنیای خبرنگاری وارد عصر جدیدی خواهد شد!

با پرده برداری از «لابراتوار اخبار گوگل»، دنیای خبرنگاری وارد عصر جدیدی خواهد شد!

گوگل از یک نشان تجاری جدید ابتکاری خبر داده است که به طور خاص در جهت کمک به روزنامه نگاران سراسر دنیا که بیشتر منابع موجود شرکت را مورد استفاده قرار می دهند و همچنین فراهم کردن برنامه ها و ابزار های جدید برای روزنامه نگاران به منظور توانمندسازی آن ها در روایتگری هوشیارانه خواهد بود. با نام گذاری این نوآوری جدید به عنوان "لابراتوار اخبار گوگل"، تلاش های این سرویس در جهت به کارگیری سازمان ها و اصحاب رسانه برای ساختن آینده ی رسانه ها خواهد بود.

مدیر لابراتوار با بهتر بگوییم آزمایشگاه اخبار گوگل -استیو گراوس- در خبری که روی وبلاگ گوگل منتشر کرد، نوشت: "در دهه ی گذشته، تکنولوژی بهتر و فضای باز اینترنت منجر به انقلابی در عرصه ی خلق، انتشار و مصرف اخبار شده است و ما می خواهیم با توجه به ماموریت گوگل برای اطمینان از این که اطلاعات ارزشمند در همه جا قابل دسترسی و استفاده است، برای کمک به حصول اطمینان از بابت این که نوآوری در اخبار منجر به جهانی آگاه تر و دموکراتیک تر می شود، فعالیت کنیم."

طبق خبر رسمی گوگل، سه راه عمده وجود دارد که آزمایشگاه اخبار گوگل امیدوار است از طریق آن ها بتواند آینده ی رسانه را بسازد:

1- فراهم کردن ابزار برای ارائه ی گزارش های بهتر؛
2- فراهم کردن امکان دسترسی به داده ها ی بیش تر و بینش ژرف تر و
3- ساخت برنامه های واحد به منظور تصویر سازی مجدد چگونگی خلق اخبار و رسانه ها و جلب توجه مخاطبان به آن ها.

این خبر کم تر از یک هفته پس از آن که گوگل خبر نوسازی و اصلاح رویه های خود رابه اطلاع عموم رساند منتشر شد که اکنون رویه های زمان کنونی و بینش عمیق تر را ارائه خواهد داد. وب سایت جدید آزمایشگاه اخبار گوگل، g.co/newslab به اتاق های خبر و خبرنگاران سراسر دنیا نحوه ی استفاده از مجموعه ابزار های کنونی گوگل را آموزش خواهد داد. این آموزش ها هم شامل نحوه ی به کارگیری مؤثرتر موتور جستجو و نقشه های گوگل، و هم یادگیری روش های جدیدی هستند که از طریق آن ها  Fusion Table ها، وب سرورهای مدیریت داده ی گوگل، یا برنامه ی اطلاعات جغرافیایی Google Earth امکان گزارش گری نوین را فراهم می سازند، آزمایشگاه اخبار گوگل امیدوار است بتواند دانش ابزارهای ضروری را در اختیار خبرنگاران قرار دهد و هم اکنون نیز به واسطه ی رویه های فراگیرتر گوگل، اتاق های خبر به ابزار هایی برای خبر رسانی اطلاعات با کیفیت بسیار بالا مجهز شده اند.

اما آن چه در این میان جذاب تر است این است که تمرکز شرکت گوگل بر ساخت برنامه های جدید به ویژه برای صنعت رسانه است. طبق پست وبلاگی منتشر شده توسط این شرکت، تاکنون آزمایش گاه اخبار گوگل با سازمان هایی نظیر سان فرانسیسکو، شتاب گر رسانه ای مستقر در کالیفرنیا، سایت Mater.vc، مجمع جهانی توسعه دهندگان و روزنامه نگاران، سایت hackshackers.com، و حتی مرکز خبر رسانی پژوهشی همکاری داشته است. این آزمایشگاه امکاناتی را نیز در اختیار مرکز اطلاع رسانی دیجیتالی اخبار گوگل در اروپا، که خبرگزاری های با کیفیت بالا در اروپا را از نظر تکنولوژی حمایت می کند، گذاشته است. همچنین این آزمایشگاه از توسعه ی بسیاری از برنامه های دیگر، نظیر دفتر روزنامه ی آنلاین یوتیوب، با هدف تبدیل یوتیوب به منبع بهتری برای محتوای خبری دست اول که از طریق شهروندان از سراسر جهان گزارش می شود نیز حمایت می کند.

به هر حال مسیر آینده و اهداف این ابتکار عمل گوگل و همچنین نحوه ی واکنش های آتی خبرنگاران و ناشران به آن جذاب خواهد بود. دور از ذهن نبود که گوگل یک حساب کاربری اختصاصی را روی شبکه اجتماعی توئیتر ویژه ی آزمایشگاه اخبار گوگل به نام @GoogleNewsLabs باز کرده است که به خبرنگاران امکان به روز رسانی منابع را می دهد. 

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon