با اپ و اکستنشن DuckDuckGo به راحتی از حریم خصوصی‌تان محافظت کنید

با اپ و اکستنشن DuckDuckGo به راحتی از حریم خصوصی‌تان محافظت کنید

این روزها استفاده از اینترنت حس خاصی را به آدم القا می‌کند؛ گویی همسایه‌ای فضول در محل است که همهٔ کارهای آدم را زیر نظر دارد که البته در این قضیه آن همسایهٔ فضول مجموعهٔ گسترده‌ای از شبکه‌های ردیاب هستند که توسط کمپانی‌های بزرگ مانند گوگل و فیسبوک اداره می‌شوند و بدون اینکه شما در جریان باشید، تمام کارهایی که به صورت آنلاین انجام می‌دهید را ثبت کرده و اطلاعات‌تان را با مبلغ بالایی به کمپانی‌های دیگری که کار تبلیغات انجام می‌دهند می‌فروشند! 

DuckDuckGo موتور جستجویی است که ادعا دارد کاربرانش را ردیابی نمی‌کند و از بابت حریم خصوصی هم جای نگرانی برای کاربرانش باقی نمی‌گذارد. این موتور جستجو اکستنشن مرورگر و برنامهٔ موبایلی خود را کاملاً بازطراحی کرده و از این پس با مسدودکنندهٔ شبکه‌های ردیاب بهتر، سیستم رمزنگاری قوی‌تر و البته جست‌وجویی پِرایوِت‌تر (خصوصی‌تر)، آمادهٔ استفادهٔ افرادی است که خیلی به حریم خصوصی‌شان اهمیت می‌دهند. لازم به ذکر است که اپ و اکستنشن این کمپانی برای پلتفرم‌های رایج از جمله فایرفاکس، سافاری، کروم، آی‌او‌اس و اندروید عرضه شده و به راحتی می‌توانید آن‌ها را برای پلتفرم‌های مورد نظرتان دانلود کنید.

این اکستنشن و برنامهٔ موبایلی وقتی از یک سایت بازدید می‌کنید، به شما از لحاظ میزان حفظ حریم خصوصی رتبه‌بندی‌ای از A تا F ارائه می‌دهد؛ این رتبه‌بندی به شما اجازه می‌دهد که ببینید چقدر محافظت شده هستید، چه کسی سعی دارد شما را ردگیری کند و همچنین داک‌داک‌گو چه‌طور در زمینهٔ حریم خصوصی شما را در این وب‌سایت مجهز و تقویت کرده‌ است.

وقتی شروع به استفاده از این افزونه یا اپ می‌کنید، می‌بینید که خیلی کم پیش می‌آید وب‌سایتی از لحاظ حفظ حریم خصوصی‌تان رتبهٔ A بگیرد؛ چرا که برای خیلی از وب‌سایت‌ها حریم خصوصی شما اولویت محسوب نمی‌شود.

امروزه حتی به حالت ناشناس (Incognito) در مرورگر هم نمی‌شود اعتماد کرد چرا که وقتی چیزی در هیستوری مرورگرتان ثبت نمی‌شود، بدین معنا نیست که جای دیگری هم ثبت نشده و کس دیگری از آن استفاده نمی‌کند آن هم در حالی که اکثر وب‌سایت‌ها در اینترنت ردیاب‌های مختلفی دارند که در این بین گوگل ۷۶٪ صفحات و فیسبوک ۲۴٪ از صفحات اینترنتی را به طور مخفی ردیابی می‌کنند!

داک‌داک‌گو تا آنجا که بتواند این ردیاب‌های مخفی را مسدود کرده و به شما اجازه می‌دهد که ببینید چه کسی قصد ردیابی شما را داشته است. تنها نکته‌ای که در رابطه با داک‌داک‌گو وجود دارد این است که متأسفانه در ایران دستخوش فیلترینگ شده‌ است! همچنین برای آشنایی بیشتر با این موتور جستجو، به مقالهٔ دلایل استفاده از موتور جستجوی DuckDuckGo مراجعه نمایید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon