باز شدن درهای وردپرس دات کام بر روی پلاگین‌ها و قالب‌های به‌اصطلاح Third Party

باز شدن درهای وردپرس دات کام بر روی پلاگین‌ها و قالب‌های به‌اصطلاح Third Party

سیستم مدیریت محتوای وردپرس به لطف امکان بالای شخصی‌سازی آن، از محبوبیت بالایی برخوردار است؛ همچنین، ده‌ها هزار پلاگین و قالب ساخته‌شده توسط افرادی خارج از تیم وردپرس وجود دارد که این سیستم را بیش از پیش مفیدتر و محبوب‌تر می‌کند.

متأسفانه کسانی که وب‌سایت خود را روی WordPress.com نگه‌داری می‌کنند، مجاز به استفاده از این پلاگین‌ها و قالب‌های خارجی نیستند اما شرکت Automattic (شرکت مدیریت کنندهٔ سی‌ام‌اس وردپرس) اعلام کرد که طی تغییراتی، از این پس کسانی که در وب‌سایت وردپرس اکانت به‌اصطلاح Businessیی دارند، می‌توانند قالب‌ها و پلاگین‌های ساخته‌شده توسط دیگر دولوپرهای وردپرس را استفاده کنند.

این گام بزرگی برای وردپرس محسوب می‌شود چراکه پلاگین‌های کاملاً کاربردی مانند Yoast و Membership وجود دارد که تعدادشان کم نیست و ساختۀ این شرکت نیستند و نباید نادیده گرفته شوند. همچنین، امکان شخصی‌سازی راحت‌تر و بیش‌تر، استفاده از ابزارهایی مانند آپلود تم‌های Bespoke و یا نصب تم‌هایی که از مارکت‌پلیس‌‌هایی مانند وب‌سایت تم‌فارست خریداری شده‌اند، فقط برای کاربران بیزینسی وردپرس در دسترس بود.

البته ذکر این نکته هم لازم است که وردپرس در طی این سال‌ها دلایل محکمی برای اجازه ندادن به پلاگین‌ها و قالب‌های ساخته‌شده توسط افراد خارجی (Third Party) داشته است زیرا این ابزارها بارها به‌عنوان راهی برای سوءاستفادۀ هکرها مورد استفاده قرار گرفته‌اند!

مهم نیست که چقدر در نصب ابزار و امنیت کلی وب‌سایت وردپرسی دقت شده است بلکه فقط کافی است پلاگین یا قالب نصب شده از نظر ساخت و راه‌های نفوذ ضعیف باشد؛ همین مسئله باعث راحتی کار هکرها برای نفوذ به وب‌سایت می‌شود.

احتمالاً دلیل فعال کردن این فیچر این باشد که شرکت Automattic راهی برای تست و بررسی سایت‌های وردپرسی درنظر گرفته است و می‌تواند از امنیت ابزارهای ساخته‌شده توسط افراد خارجی نیز مطمئن شود.

همان‌طور که گفته شد، متأسفانه این امکان برای تمامی کاربران در دسترس نیست و مطمئناً تنها برای کاربرانی که پلن‌های به‌نسبت گران بیزینسی از وردپرس خریداری کرده‌اند و ماهانه نزدیک 21 دلار پرداخت می‌کنند فعال باشد.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon