اوبونتو 17.10 با نام Artful Aardvark منتشر شد!

اوبونتو 17.10 با نام Artful Aardvark منتشر شد!

به لطف تلاش‌های سخت و شبانه‌روزی دولوپرهای کمپانی کانونیکال، آخرین نسخۀ پایدار و استیبل اوبونتو (یکی از محبوب‌ترین توزیع‌های لینوکس) هم‌اکنون برای دانلود در دسترس علاقمندان قرار گرفته است. اگرچه اعلامیۀ رسمی کانونیکال در رابطۀ با انتشار این نسخه در هیچ‌جایی مشاهده نشده، اما شما می‌توانید از لینک دانلود اوبونتو 17.10، از آخرین ورژن سیستم‌عامل اوبونتو بهره‌مند گردید.

ممکن است که شما هم در جریان باشید که بعد از چندین سال، نسخهٔ Artful Aardvark (مورچه‌خوار ماهر) از اوبونتو اولین نسخه‌ای است که بدون محیط کاربری Unity عرضه شده است! از این پس، به صورت پیش‌فرض اوبونتو از محیط دسکتاپ Gnome استفاده می‌کند که توسط تیم دسکتاپ کنونیکال، با اعمال یکسری تغییرات روی گنوم اصلی طراحی شده است.

قبل از اینکه سراغ دانلود نسخهٔ 17.10 بروید، لازم است به این نکته توجه کنید که این نسخه فقط برای پردازنده‌ها و سیستم‌های 64بیتی عرضه شده است (برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون این موضوع،‌ به مقالهٔ عدم پشتیبانی کمپانی کانونیکال از سیستم‌های ۳۲ بیتی در اوبونتو 17.10 مراجعه نمایید). همچنین قابل ذکر است که توزیع‌های دیگری به غیر از توزیع پرچم‌دار و اصلی اوبونتو، برای سیستم‌های 32 بیتی نیز عرضه می‌شوند.

یکی از تغییرات عمده در این نسخه، استفاده از سرور نمایش پیش‌فرض Wayland است که باعث می‌شود احتمال وقوع هرگونه مشکلی بسیار کم شود. با این حال، در صورت وقوع هرگونه مشکل، سیستم منیجر Xorg نیز برای استفاده در دسترس  است (Xorg برنامه‌ای برای بازیابی برنامه‌های ذخیره نشده‌ای است که هنگام انجام عملیات مخصوص به خود دچار مشکل شده‌اند). همچنین در مقاله‌ای تحت عنوان 20 مورد از شاخص‌ترین ویژگی‌های اوبونتو 17.10 که در وبلاگ سکان آکادمی منتشر شده است، می‌توانید در مورد ویژگی‌های شاخص اوبونتو نسخه 17.10 مطالعهٔ بیش‌تری داشته باشید.

دانلود اوبونتو 17.10
اوبونتو به صورت یک فایل ایمیج ISO برای دانلود در دسترس قرار گرفته است که به شما این اجازه را می‌دهد که ویژگی‌های مختلف این نسخه را بدون هیچ تغییری در سیستم خود مشاهده و تست نمایید. برای تست و یا نصب اوبونتو 17.10، می‌توانید از لینک دانلود اوبونتو 17.10 فایل ISO را دریافت نمایید و یا از دیگر سرورهای تورنت استفاده نمایید.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. آیا این نسخه از اوبونتو در حالی که دیگر از Unity استفاده نمی‌کند، می‌تواند برای شما جذاب و هیجان‌انگیز باشد؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon