انتقاد شدید تیلور سوئیفت از سرویس موسیقی اپل

انتقاد شدید تیلور سوئیفت از سرویس موسیقی اپل

این هفته خبر رسیده است که گروه های هنری مختلف در حوزه ی موسیقی به شدت به فرصتی که سرویس موسیقی اپل در اختیار مشتریانش قرار می دهد تا در یک دوره ی سه ماهه به صورت رایگان آهنگ ها را امتحان کنند و بابت این کار شرکت هیچ مبلغی را به عنوان حق تألیف به هنرمندان سازنده ی اثر نمی پردازد، اعتراض کردند و خواهان توقف این کار شده اند. تیلور سوئیفت -خواننده مشهور آمریکایی- هم موضع موسیقی دانان را به طور کامل در یک پست کوتاه و فصیح روی وبلاگ Tumblr آورده است. با سکان آکادمی همراه باشید.

بخشی از آنچه این خواننده در پست اعتراضی اش آورده به شرح زیر است:

شک دارم که شما خبر داشته باشید سرویس موسیقی اپل هیچ حق تألیفی را به مؤلفان، تهیه کنندگان یا هنرمندان برای این دوره ی سه ماهه پرداخت نخواهد کرد. فکر می کنم این موضوع مایه ی تعجب و ناامیدی و کاملاً بر خلاف منش این شرکت که همواره پیشرو و سخاوتمند بوده است، می باشد. اما به خاطر تمام احترامی که برای شرکت اپل قائل هستم، به آن ها می گویم که هنوز برای تغییر سیاست ها و تغییر ذهنیت کسانی در عرصه ی هنر موسیقی که عمیقاً و به طور ناگواری از این کار متأثر خواهند شد، خیلی دیر نشده است. ما از شما تقاضا نمی کنیم به ما گوشی های آیفون رایگان بدهید. پس خواهش می کنم شما هم از ما نخواهید که آهنگ های خود را بدون دریافت حقوق معنوی آن ها در اختیار شما قرار دهیم.

بیش تر آهنگ های سوئیفت در هنگام عرضه به بازار روی سرویس موسیقی اپل قرار خواهند گرفت، اما وی در پست خود خاطر نشان کرد که او نظر تمام هنرمندان، مؤلفان و تهیه کنندگان گروه های دوستان خود که به خاطر تحسین و احترام بسیار زیاد مردم نسبت به اپل از بیان عمومی این موضوع معذور بوده اند را منعکس می کند.

اپل می تواند نفوذ بسیار زیادی در زمان اقدام به راه اندازی سرویس های جدید داشته باشد، اما در این کش مکش خاص می تواند تماماً آرای عمومی را از دست بدهد. اپل باز هم در هفته ی گذشته طی مصاحبه ای در سایت Recode اعلام کرد که پرداختی های حق تألیف این شرکت "چند درصدی از استاندارد پرداختی ها در این حوزه ی هنری بالاتر است"، که به جبران دوره ی بلند مدت عدم پرداخت کمک می کند.

اما خبر ها حاکی از آن است که 17 ساعت پس از آن که تیلور سوئیفت پست خود را منتشر کرد، نایب رئیس ارشد اپل در زمینه ی نرم افزار و سرویس های اینترنتی، ادی کیو، در توئیتر اعلام کرد، تحت تأثیر این نامه ی سرگشاده، خط مشی شرکت تغییر خواهد یافت و از این به بعد حتی برای دوره های امتحان رایگان هم حق تألیف پرداخت خواهد شد.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon