انتشار یکی از حساس‌ترین بخش‌های سورس‌کد iOS در گیت‌هاب

انتشار یکی از حساس‌ترین بخش‌های سورس‌کد iOS در گیت‌هاب

طبق گزارش مجلهٔ Motherboard، سورس‌کد بخش مهمی از سیستم‌عامل iOS اپل لو رفته است! شخص ناشناسی که در پشت انتشار سورس‌کد مرتبط با iBoot اپل است، آن را در وب‌سایت گیت‌هاب منتشر کرده است.

سورس‌کد لو رفته مربوط به iBoot است که یکی از مهم‌ترین بخش‌های سیستم‌عامل iOS است. این برنامه مسئول بوت کردن امن سیستم‌عامل iOS روی آیفون و دیگر دستگاه‌های مجهز به این سیستم‌عامل است.

وظیفهٔ iBoot چیست؟
iBoot اولین برنامه‌ای است که هنگام روشن کردن یک آیفون بوت می‌شود (برای مقایسه، می‌توان نقش آن را با Fastboot در اندروید مقایسه کرد). این جزء از سیستم‌عامل iOS تأییدکنندهٔ صحت لود سیستم‌عامل بوده و مشخص می‌کند که آیا کِرنِل آن توسط اپل تأیید شده است یا خیر.

طبق گفتهٔ محققان امنیت سایبری، بخشی از این کدها در iOS 11 نیز وجود داشته و می‌توانند به هکرها در پیدا کردن خطاهای این نسخه از iOS نیز کمک کنند. ضمناً باید توجه داشت که کسی نمی‌تواند iBoot را به دلیل نبودن برخی از فایل‌های جانبی کامپایل کند اما هنوز هم این کدها می‌توانند مفید باشند (البته برای هکرها و مجرمین سایبری).

طبق گزارش مجلهٔ Motherboard،‌ فردی به نام Jonathan Levin که متخصص iOS و macOS است، لو رفتن کدهای iOS را بزرگترین لو رفتن کدهای یک نرم‌افزار در تاریخ برنامه‌نویسی دانسته است. او افزوده است که کدهای لو رفته با بخشی از (کدهایی) که او در گذشته مهندسی معکوس کرده است تطابق دارد.

لو رفتن این سورس‌کد می‌تواند منجر به خطر انداختن یا جیلبریک (Jailbreak) شدن iOS در دستگاه‌های مجهز به این سیستم‌عامل شود. به‌علاوه، این کدها می‌توانند به برنامه‌نویسان در کپی یا تقلید کردن از iOS در دستگاه‌های غیر اپلی کمک کنند.

در پایان هم بایستی گفت که iBoot جزئی از سیستم عامل iOS است که اپل سعی کرده آن را بسیار محرمانه نگاه دارد و نسخهٔ ۶۴بیتی آن رمزگذاری شده بود که حال به‌طور گسترده در اختیار تمامی دولوپرها قرار گرفته است!

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon