انتشار کِرنِل نسخهٔ ۴.۱۷ به جای نسخهٔ ۵ توسط لینوس توروالدز

انتشار کِرنِل نسخهٔ ۴.۱۷ به جای نسخهٔ ۵ توسط لینوس توروالدز

Linus Torvalds، خالق لینوکس، از انتشار کِرنِل لینوکس 4.17 خبر داد که و برخلاف انتظارات، کِرنِل 5 نامیده نشده است و به گفتهٔ وی، احتمالاً تا سه نسخهٔ دیگر، یعنی ۴.۲۰، به سمت نسخهٔ ۵ نخواهد رفت!

کِرنِل 4.17 نسخه‌ای با یکسری تغییرات جزئی نیست؛ بلکه بهبودهای زیرساختی زیادی را به ارمغان می‌آورد که در انتهای این مقاله به یکی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد اما #لینوس توروالدز دربارهٔ وجه تسمیهٔ این نسخه می‌گوید:

من این رو نسخۀ 5 نام‌گذاری نمی‌کنم هرچند شمارش معکوس برای عرضهٔ کِرنِل لینوکس 5 آغاز شده و این امر در آینده‌ای نه چندان دور اتفاق میوفته. راستش احساس نکردم دلیلی منطقی برای عرضهٔ کِرنِل 5 وجود داشته باشه؛ شاید تا نسخهٔ ۴.۲۰ که از جمع جبری تعداد انگشتان دست و پا بیشتر نیست، با همین روش ادامه بدم اما بعدش سوئیچ کنم به نسخهٔ بعدی، یعنی کِرنِل نسخهٔ ۵.

هرچند این نسخه در مقایسه با کِرنِل‌های نسخهٔ‌های قبلی خلاصه‌تر شده است، اما اولین و مهم‌ترین چیزی که بیشتر کاربران کامیونیتی اپن‌سورس از آن هیجان زده شده‌اند، بهبود ذخیرهٔ برق برای سیستم‌هایی با مصرف زیاد توسط CPU است که این صرفه‌جویی تا ۱۰٪ هم می‌رسد.

در حقیقت، زمانی که یک لپ‌تاپ در وضعیت به اصطلاح Suspend قرار دارد، معمولاً مقدار قابل‌توجهی از برق باتری را تخلیه می‌کند و همچنین بعضی از مسائل مربوط به گرمایش را ایجاد می‌کند که امید آن می‌رود نسخۀ ۴.۱۷ این دست مشکلات را مرتفع سازد.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon