اصرار فیسبوک برای طرفداری کاربران هندی از internet.org

اصرار فیسبوک برای طرفداری کاربران هندی از internet.org

فیس بوک سرویسی به نام internet.org را برای استفاده کاربران از اینترنتِ مقرون به صرفه راه اندازی کرده است. اخیراً نیز کاربران فیس بوک در هند پیامی را در مورد خدمات internet.org و برای ارزیابی میزان علاقه مندی مردم در مورد خدمات اینترنتی دریافت کرده اند. جالب توجه این است که کسی نمی تواند و اجازه ندارد در پاسخ به این نظرسنجی جواب منفی بدهد و اعلام نارضایتی بکند! با سکان آکادمی همراه باشید تا در این مورد بیشتر بدانید.

در ادامه قسمتی از متن مقاله  Quart'z را در مورد این اقدام فیس بوک مطالعه می کنیم:

از کابران درخواست می شود تا میزان رضایتمندی خود را نسبت به اینترنت رایگان و عمومی در هند اعلام کنند، این در حالی است که کاربران نمی توانند با چنین پیشنهادی مخالفت کرده و اعلام نارضایتی نمایند. سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چرا در این همه پرسی، فیس بوک گزینه ای برای اعلام نارضایتی قرار نداده است و کاربران تنها دو انتخاب کلی دارند: «الان پاسخ نمی دهم» و «بلی موافقم».

در واقع این نوع همه پرسی، نوعی تحمیل نظرِ فیس بوک به کاربران است، چرا که جایی برای مخالفت وجود ندارد و گزینه ای مبنی بر عدم رضایت یا عدم موافقت در پرسش مطرح شده، در نظر گرفته نشده است.

به نظر می رسد که هدف فیس بوک از ارائه اپلیکیشن internet.org برای مردم هند، علاوه بر ارائه اینترنت رایگان، کنترل محتوای مورد بازدید کاربران نیز است. با این وجود، هر خدماتی که  internet.org برای کاربران فراهم می کند برای مردم هند اختیاری است و این پیغام هیچ اجباری را برای کاربران در استفاده از خدمات  internet.org ایجاد نکرده است. ولی باید توجه داشت که مردم هند راه دیگری برای اتصال به دنیای خارج ندارند.

در واقع کاربران نمی توانند حتی یک کلمه خارج از محتوای مورد تایید فیس بوک را در اینترنت ببینند و تنها با خدمات فیس بوک می توانند به اینترنت متصل شوند. جالب است بدانید هدفی که internet.org برای خود تعریف کرده اتصال به دنیا بوده است ولی ظاهراً هدف از این دنیا، دنیای فیس بوک است. نظرات خود را در این مورد با خوانندگان سکان آکادمی در میان بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon