از دست رفتن محبوبت چندین و چند سالهٔ زبان برنامه‌نویسی C

از دست رفتن محبوبت چندین و چند سالهٔ زبان برنامه‌نویسی C

بر اساس به روزرسانی ماه آگوست فهرست زبان های برنامه نویسی محبوب Tiobe.com، زبان برنامه نویسی C، پایین ترین میزان محبوبیت خود را در تاریخ شاخص Tiobe نشان داده است. این زبان امتیاز ۱۱/۳۰۳ درصد را کسب کرده و پس از زبان برنامه نویسی Java، جایگاه دوم را به دست آورده است. برای اطلاع از جزییات این فهرست، در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

 زبان برنامه نویسی C در حال از دست دادن عمومیت و محبوبیت خود است. شرکت نرم افزاری Tiobe فهرست میزان محبوبیت زبان های برنامه نویسی خود را ماهانه به روزرسانی می کند. طبق به روزرسانی های ماه آگوست این فهرست، زبان برنامه نویسی C، با وجود این که جایگاه دوم را در میان زبان های برنامه نویسی محبوب دنیا کسب کرده است اما از زمان شروع فهرست کردن زبان های برنامه نویسی توسط Tiobe، به پایین ترین رتبه ی خود رسیده است. در مقاله یی در سایتTiobe آمده است:

یکی از دلایل اصلی این کاهش رتبه برای زبان سی این است که این زبان برای کار در زمینه هایی مانند توسعه ی اپلیکیشن های موبایل و وب که دائما در حال ترقی و پیشرفت هستند چندان مناسب نیست. علاوه بر این، وجود نداشتن یک نیروی پشتیبان مناسب برای زبان سی -مثل اوراکل برای جاوا، مایکروسافت برای سی شارپ و غیره- باعث شده که فرآیند توسعه ی این زبان برنامه نویسی، به کندی پیش برود.

فهرست زبان های برنامه نویسی Tiobe، بر اساس میزان تکرار جست وجوی زبان های برنامه نویسی مختلف در موتورهای جست وجو و معیارهای شایستگی Tiobe تهیه می شود (لازم به ذکر است که صرفا عبارات جست و جو شده ای که شامل نام زبان و واژه ی برنامه نویسی باشند، در این محاسبه در نظر گرفته می شود.)

علاوه بر این، یک معیار شایستگی نیز برای زبان های برنامه نویسی وجود دارد که حاکی است از اصطلاحا Turing Complete بودن آن زبان برنامه نویسی؛ به عبارت دیگر، یک زبان برنامه نویسی باید یک صفحه در ویکیپدیا داشته باشد و بیش از ۵۰۰۰ بار در گوگل با شیوه ای که در بالا ذکر شد، جست و جو شده باشد. سپس با توجه به اطلاعات به دست آمده و یک فرمول خاص، درجه ی محبوبیت هر زبان برنامه نویسی مشخص می شود.

زبان برنامه نویسی سی که بین سال های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۳ توسط دنیس ریچی ساخته شد، به مترادفی برای برنامه نویسی تبدیل شده بود. این زبان بیش از ۴۰ سال است که وجود دارد و با افتخار به مسیر خود ادامه می دهد. بزرگ ترین مزیتی که این زبان دارد، امکان کنترل سخت افزار سیستم های مختلف است.

سی زبانی با ساختار منسجم است و با زبان های برنامه نویسی شیء گرایی مانند جاوا، سی پلاس پلاس و غیره رقابت تنگاتنگی دارد. برتری دیگر این زبان، ساده بودن یادگیری آن نسبت به زبان های دیگر است (البته به یاد داشته باشیم که مقابله با تعدد زبان های برنامه نویسی جدید و پیشرفته تر برای این زبان برنامه نویسی زیبا و قدیمی ممکن است دشوار باشد!)

گرچه اندکی کاهش امتیاز در میزان محبوبیت زبان جاوا نیز مشاهده می شود، اما نام زبان جاوا همچنان به عنوان محبوب ترین زبان برنامه نویسی در صدر این فهرست می درخشد. خبر خوب این که زبان های برنامه نویسی جدید مثل Swift و Golang به دنبال کسب جایگاهی مناسب در این فهرست هستند. نگاهی به نمودارهای فهرست منتشر شده در یک سال نشان می دهد که زبان های سی و جاوا همواره به عنوان محبوب ترین زبان برنامه نویسی شناخته شده اند و در حال رقابت با یکدیگر هستند. در ادامه فهرست کامل محبوب ترین زبان های برنامه نویسی را به نقل از Tiobe مشاهده می کنید:

آگوست ۲۰۱۶ آگوست ۲۰۱۵ زبان برنامه نویسی امتیاز میزان تغییر امتیاز
۱ ۱ Java 19.010% 0.26% -
۲ ۲ C 11.303% 3.43% -
۳ ۳ ++C 5.800% 1.94% -
۴ ۴ #C 4.907% 0.07% +
۵ ۵ Python 4.404% 0.34% +
۶ ۷ PHP 3.173% 0.44% +
۷ ۹ JavaScript 2.705% 0.54% +
۸ ۸ Visual Basic .NET 2.518% 0.19% -
۹ ۱۰ Perl 2.511% 0.39% +
۱۰ ۱۲ Assembly language 2.364% 0.60% +
۱۱ ۱۴ Delphi/Object Pascal 2.278% 0.87% +
۱۲ ۱۳ Ruby 2.278% 0.86% +
۱۳ ۱۱ Visual Basic 2.046% 0.26% +
۱۴ ۱۷ Swift 1.983% 0.80% +
۱۵ ۶ Objective-C 1.884% 1.31% -
۱۶ ۳۷ Groovy 1.637% 1.27% +
۱۷ ۲۰ R 1.605% 0.60% +
۱۸ ۱۵ MATLAB 1.538% 0.31% +
۱۹ ۱۹ PL/SQL 1.349% 0.21% +
۲۰ ۹۵ Go 1.270% 1.19% +

به نظر شما طی سال های آتی کدام یک از زبان های برنامه نویسی بیشترین محبوبیت را به خود اختصاص خواهند داد و آیا ساپورت غول های فناوری دنیا از زبان های برنامه نویسی تاثیری در میزان محبوبیت آن ها ایفا می کند؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon