از این پس حریم خصوصی نیز در برابر AI در امان نخواهد بود!

از این پس حریم خصوصی نیز در برابر AI در امان نخواهد بود!

با پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزۀ AI، محققین توانسته‌اند که تصاویر افراد را به شکلی شبیه‌سازی کنند که شاید خیلی کسی دوست نداشته باشد جای چنین کسی باشد! مسالۀ اصلی این است که آیا هوش مصنوعی قرار است تا دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کند یا حریم خصوصی‌مان را به مخاطره اندازد؟

تکنولوژی مثل سرطان در حال گسترش است. علم و تکنولوژی به قدری پیشرفت کرده‌اند که این روزها حتی می‌توانند شرایط آب و هوایی را به کلی تغییر دهند و یا حوادث فیزیکی و طبیعی اطرافمان همانند زلزله را پیش‌بینی و حتی کنترل کرده و از خسارات ناشی از آن جلوگیری کنند.

از دیگر حوزه‌هایی که هوش مصنوعی در تلاش است تا به آن وارد گردد، صنعت بازی‌های کامپیوتری و سینما می‌باشد و این دغدغه را برای پژوهشگران ایجاد کرده تا به دنبال یک راه‌حل جدید برای سرگرم کردن مردم باشند. برای مثال، شما می‌توانید در خانهٔ خود نشسته و به راحتی اشخاص معروف را شبیه‌سازی کنید (مثلاً عکس فردی دلخواه را به جای شخصیت فیلمی که به آن علاقه‌مند هستید شبیه‌سازی کنید).

در چنین شرایطی، فقط کافی است عکسی یا عکس‌هایی از صورت فرد مورد نظر خود (مثلاً یک سلبریتی) را داشته باشید تا بتوانید صورت وی را روی هر فیلم دلخواهی که می‌خواهید (حتی فیلم پورن) قرار بدهید! جالب است بدانید که حتی می‌توانید چهرۀ خود را به گذشته -مثلاً 14 سالگی خود- ببرید.

یکی از کاربران Reddit با نام مستعار Deep Fakers تمامی کدهای چنین الگوریتمی را در صفحۀ مجازی خود به صورت رایگان قرار داده تا هر کس که می‌خواهد بتواند به صورت نامحدود از آن استفاده کند. با باز گذاشتن کدهای این برنامه، دسترسی افراد به آن و اعمال تغییرات روی آن آزاد بوده تا هر کس که می‌تواند ایده‌های خود را روی این برنامه پیاده کند. در واقع، فقط عکس فرد مورد نظراتان نیاز است تا بتوانید آن را برای شبیه‌سازی به برنامه دهید تا با شخص معروف یا منفوری که دوست دارید و تا به‌ حال فقط عکس وی را در شبکه‌های مجازی مثل اینستاگرام دنبال می‌کردید، شبیه‌سازی گردد.

پیشرفت‌هایی از این دست در حوزهٔ #هوش مصنوعی تحول بزرگی در بازی‌های کامپیوتری، ساخت انیمیشن‌ها و صنعت سینما خواهد داشت. فرض کنید که می‌توانید عکس خود یا هر کس دیگری را به جای شخصیت اول انیمیشن مورد علاقه یا فیلم و بازی مورد نظرتان قرار داده و یا از شخصیت‌های معروف به جای آنها استفاده کنید و بدین ترتیب کارگردان تمام فیلم‌ها و انیمیشن‌های دوست داشتنی خود خواهید شد.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon