احتمال اپن‌سورس‌ شدن سورس‌کد نرم‌افزارهای به کار گرفته شده در خودروهای تِسلا

احتمال اپن‌سورس‌ شدن سورس‌کد نرم‌افزارهای به کار گرفته شده در خودروهای تِسلا

یکی از بزرگترین مزایای اپن‌سورس کردن نرم‌افزارها این است که به محققان امنیتی که وابسته به ارگان یا سازمانی نیستند اجازه می‌دهد تا به کدها دسترسی پیدا کنند و نقاط آسیب‌پذیری را که ممکن است در حین نظارت‌های قبلی از قلم افتاده باشند، شناسایی کنند. یکی از حوزه‌های نسبتاً جدیدی که به طور فزاینده‌ای شاهد تهدیدات امنیتی است، صنعت خودروهای متصل به اینترنت و وسایل نقلیهٔ خودران است. در همین راستا و به منظور ایجاد امنیت بیشتر، Elon Musk، مدیرعامل کمپانی Tesla، از احتمال اپن‌سورس شدن سورس‌کد نرم‌افزارهای به کار گرفته شده در خودروهای ساخت این شرکت به منظور تأمین امنیت بیشتر آینده ماشین‌های خودران خبر داده است.

Tesla سابقهٔ جالب‌توجهی در زمینهٔ پیروی از قواعد و قوانین اپن‌سورس ندارد! در ماه می 2018 و پس از انتقادات فراوان، تِسلا از برنامه‌های خود برای اپن‌سورس کردن بخش‌هایی از سورس‌کد نرم‌افزاری که از چندین تکنولوژی‌ دارای مجوز GPL استفاده کرده است خبر داد و اکنون ایلون ماسک در روز 11 آگوست 2018 در توییتر خود این پیام را منتشر کرده است:

دیشب جلسهٔ پرسش و پاسخ فوق‌العاده‌ای با defcon@ داشتیم. ممنون از اینکه به امنیت بیشتر Tesla و SpaceX کمک می‌کنید. ما قصد داریم نرم‌افزار امنیتی وسائل نقلیه را برای استفادهٔ رایگان سایر تولیدکنندگان خودرو اپن‌سورس کنیم که این کار برای امنیت بیشتر ماشین‌های خودران برای همهٔ مردم بسیار مهمه.

هنوز نمی‌توان مطمئن بود که آیا #ایلون ماسک قصد دارد سر قول خود برای افزایش امنیت ماشین‌های متصل به اینترنت در طی این فرآیند بماند یا خیر اما به نظر می‌رسد که با اتخاذ چنین سیاستی، در طولانی مدت می‌توان انتظار داشت که کمپانی تِسلا از جایگاه ویژه‌ای در بازاریابی بهره ببرد به طوری که مدیرعامل این کمپانی می‌تواند برای داشتن استانداردهای امنیتی بهتر نسبت به سایر کمپانی‌ها، به خود ببالد (لازم به ذکر است که در گذشته شاهد حوادثی بودیم که در طی آن‌ها این شرکت هدف هکرها قرار می‌گرفت و این تصمیم می‌تواند گامی مؤثر در این راستا باشد.)

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon