اجرای برنامه‌های لینوکسی در ماشین مجازی Chrome OS

اجرای برنامه‌های لینوکسی در ماشین مجازی Chrome OS

اگر با سیستم‌عامل کروم آشنا باشید، می‌دانید که این سیستم‌عامل وجه اشتراک زیادی با لینوکس دارا است. همچنین می‌توان گفت که این سیستم‌عامل از کِرنِل لینوکس بهره می‌برد و اساس آن بر پایهٔ توزیع Gentoo استوار است. با این حال، نمی‌توان برنامه‌های لینوکس را در آن ران کرد و این مسئله برای خیلی از علاقمندان یک نقطه‌ ضعف به شمار می‌رود؛ در صورتی هم که بخواهید برنامه‌های لینوکس را در Chrome OS اجرا کنید، باید با استفاده از برنامه‌ای مانند Crouton تنظیمات امنیتی را از طریق Developer Option غیرفعال کنید. با این تفاسیر، به نظر می‌رسد گوگل خود در حال توسعۀ قابلیتی در Chrome OS است تا این ویژگی را اضافه کند.

طی اعلام رسانۀ Android Police در یکی از فروم‌های Chromium Gerrit، سیستم‌عامل کروم در آپدیتی جدید اجازۀ اجرای برنامه‌های لینوکسی را به شما خواهد داد. همچنین، این قابلیت جدید نوید چینش منویی بهتر را در تنظیمات Chrome OS به کاربرانش می‌دهد.

با کمک این ویژگی جدید، کاربران قادر خواهند بود اکثر توزیع‌های لینوکسی مانند Ubuntu یا Arch و همچنین بسیاری از اپلیکیشن‌های اختصاصی‌ آن‌ها را در این سیستم‌عامل اجرا کنند. به علاوه، گیمر‌ها هم می‌توانند با اجرای اِستیم (Steam) در Chrome OS از این آپدیت جدید بهره ببرند. با توجه به اینکه بیشتر کروم‌بوک‌ها با سخت‌افزاری مناسب به بازار عرضه می‌شوند، اضافه کردن این ویژگی مشکلی از بابت اجرای بازی‌ها در این سیستم‌عامل به وجود نخواهد آورد.

طبق گمانه‌زنی‌ها، کانتینرهای لینوکس برای Chrome OS در کنفرانس توسعه‌دهندگان گوگل (Google I/O Developer Conference) در سال 2018 منتشر خواهد شد. علاوه بر این، در بخش دیگری از این خبر اعلام شده که این ویژگی کاربردی در تاریخ 24 آوریل (اواسط اردیبهشت ۱۳۹۷) همراه با نسخهٔ 66 سیستم‌عامل کروم در دسترس عموم خواهد بود.

آیا شما از Chrome OS استفاده می‌کنید؟ آیا قابلیت اجرای برنامه‌های لینوکس در این سیستم‌عامل شما را مجاب به خرید کروم‌بوک‌ها می‌کند؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را در این زمینه با دیگر کاربران در میان بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon