آیا می دانستید بیشترین میزان دستمزد متعلق به کدام شرکت فناوری است؟

آیا می دانستید بیشترین میزان دستمزد متعلق به کدام شرکت فناوری است؟

در فهرستی که مدتی پیش Glassdoor در مورد دست و دلباز ترین شرکت های ایالات متحده ارائه کرده بود، نام تعداد زیادی از شرکت های فعال در حوزه فناوری و تکنولوژی دیده می شد. این آمار به نوعی حاکی از درآمدزایی به مراتب بالاتر حوزه ی فناوری -به خصوص توسعه ی نرم افزار- در مقایسه با سایر حوزه ها است؛ در ادامه به فهرست شرکت هایی که بیشترین حقوق را به کارمندان خود پیشنهاد می کنند، نگاهی خواهیم انداخت. با سکان آکادمی همراه باشید.

بالاترین جایگاه را در میان شرکت های مختلف فناوری Juniper Networks در اختیار دارد که در جایگاه سوم رتبه بندی کل شرکت های آمریکایی در تمام زمینه ها را دارا است. این شرکت به طور میانگین حقوقی معادل 157 هزار دلار و حقوق پایه 135 هزار دلار را به کارمندان خود پرداخت می کند. حتما این سؤال برای شما به وجود آمده است که این شرکت از چه راهی کسب درآمد می کند که قادر به پرداخت چنین پول هایی به کارمندانش است! در پاسخ باید گفت که این شرکت نرم افزار های مدیریت شبکه و روتر طراحی می کند و به نظر می رسد در کار خود موفقیت زیادی هم داشته است.

در جایگاه پنجم این فهرست، نام شرکت گوگل دیده می شود؛ این شرکت به طور متوسط به هر یک از کارمندان خود 153،750 دلار و حقوق پایه 123،331 دلار می پردازد. جایگاه ششم متعلق به VMware بود که حقوق متوسط آن 152،133 با حقوق پایه 130،000 دلار است. آزمایشگاه سری شرکت آمازون یعنی Lab126 هم در این فهرست جایگاه هفتم را به خود اختصاص داده است که حقوق متوسط 150،000 و حقوق پایه 138،700 دلار را برای کارمندانش در نظر گرفته است. اگر نام Lab126 چندان برای شما آشنا نیست باید بدانید که Lab126 طراحی و ساخت Kindle E-reader، Kindle Fire tablet و Amazon Echo را بر عهده داشته است.

نیمه دوم فهرست Glassdoor به طور کامل تحت تسخیر شرکت های فناوری است که از جمله آن ها می توان به Facebook (جایگاه 12 هم)، ،Twitter، Box، Walmart eCommerce، SAP، Synopsys و Microsoft اشاره کرد. البته تعجبی هم وجود ندارد چرا که در صنعتی که یک مبتدی یا کارآموز به راحتی می تواند حقوقی معادل 6800 دلار در ماه داشته باشد، دیگر حقوق های 6 رقمی چندان عجیب به نظر نمی رسند!

با توجه به نیاز شدید شرکت ها به افراد با تجربه و حرفه ای در حوزه فناوری، کارفرما ها حاضرند برای جذب این افراد حقوق های نجومی پیشنهاد کنند. البته گاهی این به تنهایی کافی نیست و معمولاً گزینه های دیگر مانند ساعات کاری انعطاف پذیر و برخی مزایای دیگر هم همراه با آن پیشنهاد می شود.

در نظرسنجی که اخیراً نتایج آن منتشر شده است، 50.4 درصد از توسعه دهندگان گفته اند که هنگام پیدا کردن شغل مناسب شان، حفظ تعادل جوانب مختلف زندگی برای شان در اولویت قرار داشته است. در اولویت های بعدی هم فرهنگ شرکت (41.8 درصد)، همکاران (39.9 درصد) و ساعت کاری انعطاف پذیر (37.1 درصد) مطرح بوده است.

برای شرکت های کوچکتر که هرگز توان رقابت با غول هایی مثل گوگل و فیسبوک را ندارند شاید این گزینه های جانبی مانند ساعات کاری انعطاف پذیر تنها راه ممکن برای جذب افراد با استعداد مورد نیاز جهت تولید محصولات پیشرفته و منحصر به فردشان باشد.

به هر حال این آمار و ارقام و رتبه بندی ها نشان می دهد که کسانی که به هر نحوی بتوانند نهایتاً در یکی از شرکت های بزرگ آمریکایی فعال در زمینه فناوری کار کنند می توانند انتظار دریافت حقوق های چند صد هزار دلاری داشته باشند.

آنچه مسلم است این که فضای کسب و کار در ایران به مراتب متفاوت تر سایر کشورها -به خصوص آن هایی که در حوزه ی فناوری پیشرو هستند- بوده و به طور مثال همین توسعه دهندگانی که در ایالات متحده حقوق های نجومی دریافت می کنند، در ایران حقوق هایی به صورت باور نکردنی پایین دریافت می کنند! نظر شما چیست. به نظر شما آیا حقوق توسعه دهندگان در ایران، حقوقی کفی است یا خیر؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon