آیا می‌دانید ایدهٔ اولیهٔ دکمهٔ CMD مکینتاش از کجا گرفته شده است؟

آیا می‌دانید ایدهٔ اولیهٔ دکمهٔ CMD مکینتاش از کجا گرفته شده است؟

Susan Kare کسی است که همهٔ ما به نوعی با طراح‌هایش سروکار داریم اما وی آن‌قدر که باید و شاید شناخته‌شده نیست که در همین راستا در ادامه قصد داریم نظر وی را در مورد طراحی آیکان اختصاصی دکمهٔ CMD کامپیوترهای مکینتاش جویا شویم.

Susan Kare یک طراح آیکان‌ است که در دههٔ ۱۹۸۰ بسیاری از فونت‌ها و آیکان‌های مکینتاش را طراحی کرده است و پس از آنکه استیو جابز از مدیریت اپل کنار گذاشته شد و شرکت نِکست را تأسیس کرد، او را تنها نگذاشت و در شرکت جدیدش هم به عنوان مدیر هنری مشغول به کار شد.

در واقع، وی یکی از افراد صاحب‌نام در زمینهٔ طراحی سَمبل‌های گرافیکی است و تاکنون توانسته برای شرکت‌های مختلفی همچون سونی، فیسبوک، آی‌بی‌ام، اینتل، مایکروسافت، اوراکل، پی‌پال، زیراکس و ... هزاران آیکان مختلف طراحی کند.

چند سال پیش او در کنفرانس Layers که در سانفرانسیسکو برگزار می‌شد، به عنوان سخنران دعوت شده بود و در حین ارائه‌اش تاریخچهٔ دکمهٔ CMD کامپیوترهای مکینتاش را با حضار در میان گذاشت. در واقع، این آیکان در جاده‌های کشور سوئد به منظور نشان دادن راهنمای مسیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

اما خودِ این سمبل نیز از روی نقشهٔ یک قلعهٔ قدیمی در جزیرهٔ Borgolm الهام گرفته شده است:

آنچه همواره هنرمندان را از دیگران متمایز می‌سازد، نگاه متفاوت ایشان به محیط پیرامون‌شان است. در حقیقت، ایشان با نگاه ریزبینانهٔ خود به انسان‌ها، اشیاء، حیوانات و به طور کلی هر چیزی ایده‌هایی را در ذهن خود مجسم می‌کنند که شاید بسیاری از افراد عادی به سادگی از کنار آن‌ها عبور کنند!

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon