آیا فناوری دات نت شرکت مایکروسافت رو به زوال است؟

آیا فناوری دات نت شرکت مایکروسافت رو به زوال است؟

پانزده سال پیش، مایکروسافت #C را به عنوان بخشی از دات نت معرفی کرد. IDE اختصاصی این شرکت تحت عنوان ویژوال استودیو هم یک محیط برنامه نویسی بصری را در اختیار همگان قرار می دهد و برای برنامه های ویندوز به علاوه برای طراحی صفحات وب و برنامه های کاربردی مورد استفاده قرار می گیرد. محبوبیت این برنامه غیر قابل انکار بود ولی این میزان محبوبیت روبه زوال و کمرنگ شدن است. برای بررسی این موضوع، با سکان آکادمی همراه باشید.

یکی از طراحان اصلی دات نت -جاستین انجل- در مورد فروپاشی و تضعیف برنامه دات نت صحبت می کند و درباره میزان علاقمندی به #C صحبت هایی را مطرح می کند. او معتقد است:

"مایکروسافت و وضعیت فعلی آن، در وضعیت افول قرار دارد و طبق تجربه، فرصت های شغلی در این حوزه کاهش یافته و میزان علاقمندی عمومی جامعه نیز کاهش یافته است. مطمئنا، شما همیشه می توانید شغلی را در حوزه #C داشته باشید ولی در این مسیر، در قسمت های خوبی از منحنی فناوری قرار نخواهید داشت."

ادعاهای انجل به روشنی نشان می دهند که فرصت های شغلی و وضعیت کاری در حوزه سی شارپ  رو به افول است و این واقعیتی انکار ناپذیر است. برای دست یابی به صحت و سقم این اطلاعات، از سایت Indeed.com نیز می توان بهره جست. اطلاعات و داده های TIOBE هم نشان می دهد که میزان رضایتمندی و علاقمندی سی شارپ  در بین سال های 2006 - 2008 حدود 60% افت داشته است.

بر اساس داده ها و تجزیه و تحلیل اطلاعات، انجل اینطور نتیجه گیری می کند که: "با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در حوزه پلت فرم های موبایل از جمله iOS و Android، مایکروسافت نیز باید بتواند خود را با این روند منطبق ساخته و از این تکنولوژی ها عقب نماند." انجل توسعه دهندگان را تشویق می کند تا در توسعه و طراحی این پلت فورم ها بیشتر تلاش کنند و معتقد است اگر زمان و انرژی کافی برای این حوزه ها گذاشته شود بازده مطلوبی خواهد داشت و اپلیکیشن های جهانی در چارچوب های جهانی به بازار عرضه خواهند شد.    

انجل پیش از این مدیر برنامه ریزی شرکت Silverlight بوده است و در حال حاضر در حوزه برنامه های جاوا فعالیت دارد و قصد دارد در حوزه اپلیکیشن های اندرویدی به شکل عمیق تری فعالیت کند.

اما سئوال مهم این است که آیا سی شارپ در حال افول است؟
بر اساس اطلاعات و داده های آماری Dice.com در حال حاضر و در همین لحظه سی شارپ در طی سال های اخیر محبوبیت خودش را حفظ کرده است ولی بر اساس مکانیزم رنکینگ و رتبه بندی Dice، در رتبه 26 قرار دارد.

انجل معتقد است که C # .NET به این زودی ها مورد بی توجهی قرار نمی گیرند و از صحنه خارج نمی شوند ولی جایگاه ضعیف تری را در بازار موبایل خواهند داشت ولی در حوزه PC هنوز مایکروسافت بازار قدیمی خودش را حفظ خواهد کرد. در این صورت کارفرمایان هنوز هم علاقمند به استخدام نیروی متخصص در این حوزه ها هستند و مهارت های آنها هنوز هم مورد نیاز و توجه خواهد بود.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon