آیا روس‌ها واقعاً با پاشیدن آب مقدس بر روی کامپیوترها به جنگ بد‌افزار باج‌گیر WannaCry رفته‌اند؟

آیا روس‌ها واقعاً با پاشیدن آب مقدس بر روی کامپیوترها به جنگ بد‌افزار باج‌گیر WannaCry رفته‌اند؟

باج‌افزار بدنام WannaCry که چند روزی است در فضای اینترنت مشکلاتی ایجاد کرده، اخیراً کامپیوترهای وزارت کشور روسیه را نیز مورد حمله قرار داده است؛ به طور کاملاً اتفاقی، همان کامپیوترها در سال 2013 توسط اسقف کیریل، بالاترین مقام مذهبی روسیه، طی یک مراسم مذهبی متبرک شده بودند. حال عکس‌های قدیمی مربوط به آن مراسم خاص تحت اخبار ساختگی نظیر «روس‌ها با آب مقدس به جنگ باج‌افزار WannaCry رفته‌اند!» در فضای مجازی منتشر شده است.

اول از همه باید به شما بگویم که عکس بالا مربوط به سال 2013 می‌باشد درحالی‌که در شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها به‌صورت فراگیری از آن به‌عنوان عکسی که اخیراً گرفته شده یاد می‌شود! این شبکه‌ها و وب‌سایت‌ها این طور گزارش می‌دهند که پوتین، اسقف اعظم را برای جنگ با این باج‌افزار فراخوانده است (جهت آشنایی بیشتر با باج‌افزار WannaCry، به مقالهٔ WannaCry Ransomware: از سیر تا پیاز مراجعه نمایید.)

شخصی که در تصویر مشاهده می‌کنید اسقف کیریل، کشیش اعظم کلیسای ارتدکس کشور روسیه است؛ او در سال 2013 با حضور در محل وزارت کشور روسیه بر روی کامپیوترها آب مقدس پاشید. متأسفانه بر طبق گزارش روزنامهٔ سان انگلستان، با وجود این هفتهٔ گذشته هکرها موفق شدند آن کامپیوترها را مورد حملهٔ خود قرار دهند.

آن‌طور که به‌نظر می‌رسد، در روسیه متبرک کردن سرورها و سایر ادوات تکنولوژی توسط کشیش‌های ارتدکس امری رایج است (اکثریت جمعیت روسیه مسیحی ارتدکس هستند و این کلیسا قدرت زیادی در این کشور دارد.) بنابراین احتمالاً به خطا نرفته‌ایم اگر فرض کنیم که واقعاً در روزهای آینده کشیشان را برای متبرک کردن کامپیوترها دوباره فرا بخوانند (همچنین باید امیدوار بود که کشیشان به اندازهٔ کافی مراقب باشند تا آب را درون دستگاه‌ها نپاشند!)

دربارهٔ اسقف کیریل باید گفت که او بسیار به رئیس‌جمهور پوتین نزدیک است؛ قبلاً او پوتین را «معجزه الهی» برای روسیه خوانده بود. او ظهور داعش را تقبیح کرده است و همچنین برابری جنسیتی را از نشانه‌های آخر زمان می‌داند.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon