آشنایی با ۵ مورد از بزرگ‌ترین فیچرهای کرنل لینوکس نسخهٔ 4.12

آشنایی با ۵ مورد از بزرگ‌ترین فیچرهای کرنل لینوکس نسخهٔ 4.12

بعد از سپری شدن فرآیند عادی توسعهٔ کرنل که شامل 7 به‌اصطلاح Release Candidate (کاندید انتشار) می‌شود، لینوس توروالدز نسخهٔ 4.12 کرنل لینوکس را منتشر کرد. این نسخه، دومین رتبه از نظر تعداد کامیت‌ها را در بین تمامی کرنل‌هایی که تا‌به‌حال عرضه شده‌اند را به خود اختصاص داده است. مهم‌ترین ویژگی کرنل 4.12 پشتیبانی آن از پردازنده‌های گرافیکی AMD Vega است. 

در ماه می گذشته، لینوس تروالدز نسخهٔ 4.11 کرنل لینوکس را منتشر کرد که Fearless Coyote نام داشت؛ این نسخه دارای ویژگی Scalable SSD Swapping، بهبود مدیریت مصرف انرژی AMDGPU، ابزار جدید Perf Trace، پشتیبانی از SMC-R و غیره بود. حال، پس از عرضهٔ هفت Release‌ Candidate، درنهایت کرنل 4.12 لینوکس منتشر شده است.

لینوس توروالدز تأکید کرد که این نسخه از نظر تعداد کامیت‌، دومین رتبه را به خود اختصاص داده است و این درحالی است که بیشترین تعداد کامیت، متعلق به نسخه‌ٔ 4.9 می‌باشد که به‌اصطلاح LTS است (پشتیبانی بلندمدت). در توسعهٔ کرنل 4.12 لینوکس، از چرخهٔ توزیع عادی استفاده شده است؛ به نقل از تروالدز:

هیچ چیز خاص و غیر منتظره‌ای در این نسخه وجود نداره؛ همه‌چیز طبق روال انجام شده و بیشتر ویژگی‌ها عادیه.

در این نسخهٔ جدید، حدود 15 هزار تغییر در سیستم مدیریت سورس‌کد انجام شده است؛ همچنین طبق اعلام Heise، تعداد خطوط سورس‌کد کرنل لینوکس در‌حال‌حاضر به 24.2 میلیون خط رسیده است!

ویژگی‌های کرنل 4.12 لینوکس
۱. یکی از بزرگترین تغییرات انجام شده در کرنل لینوکس 4.12، پشتیبانی از پردازنده‌های گرافیکی Vega محصول شرکت AMD است که از طریق درایور AMDGPU انجام می‌شود؛ این پشتیبانی درحال‌حاضر حداقلی است و قرار است در آینده بهبودهای بیشتری در این رابطه انجام شود.

۲. در دنیای NVIDIA نیز کرنل لینوکس 4.12 پشتیبانی حداقلی از GTX 1000 Pascal را اضافه کرده است (البته درحال‌حاضر پشتیبانی از Re-Clocking گنجانده نشده است).

۳. دو ابزار Scheduler I/O (زمانبند ورودی/خروجی) نیز در این کرنل قرار داده شده‌اند؛ این زمانبندها یکی به‌نام Kyber I/O Scheduler متعلق به شرکت فیسبوک و دیگری Budget Fair Queueing یا به‌اختصار BFQ هستند. ویژگی‌های دیگر مربوط به دیسک/فایل، شامل پشتیبانی XFS برای GETFSMAP و اصلاحات مربوط به RAID 5/6 هستند.

۴. در کرنل لینوکس 4.12، قابلیت Intel Atomic Mode به‌طور‌ پیش‌فرض فعال است؛ این ويژگی امکان تنظیم خروجی Modeهای مختلف را ساده‌تر می‌کند و از پیش آمدن موقعیت‌های دشوار جلوگیری به‌عمل می‌آورد.

۵. در‌حال‌حاضر معماری‌های POWER 9 و POWER حداکثر از 512 ترابایت فضای آدرس مجازی پشتیبانی می‌کنند؛ همچنین بهبودهایی در زمینهٔ مدیریت مصرف انرژی در تراشه‌های Gemini Lake صورت گرفته است.

توجه کنید که در اینجا لیست کوچکی از تغییرات قرار گرفته است. برای اطلاع از جزئیات تغییرات صورت گرفته در این نسخه می‌توانید به وب‌سایت‌های Phoronix و KernelNewbies مراجعه نمایید.

دانلود کرنل لینوکس 4.12
برای دانلود tarball کرنل لینوکس 4.12 می‌توانید از طریق Kernel.org اقدام نمایید؛ توجه نمایید که با عرضهٔ نسخهٔ نهایی کرنل لینوکس 4.12، Merge Window نسخهٔ 4.13 باز شده است. نکتهٔ دیگر این‌که نسخهٔ بعد از 4.13 -یعنی کرنل 4.14- نسخه‌ای با پشتیبانی بلند‌مدت (LTS) خواهد بود.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon