آشنایی با ویژگی‌های عرضه شده در نسخهٔ ۵۹ مرورگر Google Chrome

آشنایی با ویژگی‌های عرضه شده در نسخهٔ ۵۹ مرورگر Google Chrome

پس از مدت‌ها کار تیمی بر روی گوگل کروم، سرانجام گوگل آخرین ورژن از مرورگر خود به نام کروم 59 را به بازار عرضه کرد. کروم نسخهٔ 59 هم‌اکنون برای اندروید و Chrome OS نیز در دسترس است و فیچرهای جدیدی را با خود به‌همراه آورده است. در ادامه با آنچه در این نسخه آمده است آشنا خواهیم شد.

۱. صفحه تنظیمات با طراحی متریال دیزاین
کسانی که کروم خود را به ورژن نهایی -یعنی کروم 59- به‌روزرسانی کنند، با طراحی صفحهٔ تنظیمات جدید کروم روبه‌رو خواهند شد و متوجه این موضوع می‌شوند که این Setting کاملاً برپایهٔ متریال دیزاین است (برای آشنایی بیشتر، به مقالهٔ آشنایی با مفهوم متریال دیزاین گوگل مراجعه نمایید).

گوگل درواقع تمام تنظیمات را در یک گروه و زیر هم در یک ستون قرار داده است؛ همچنین با مراجعه به صفحهٔ تنظیمات، با منوی جدیدی که ما را به صفحات بیشتری راهنمایی می‌کند مواجه خواهیم شد (گوگل در زمینهٔ بهبود صفحهٔ About Chrome نیز فکرهایی کرده است).

2. بالا رفتن سرعت لود صفحه
اگر در ورژن جدید سرعت لود صفحات تغییری نمی‌کرد، به‌احتمال بسیار زیاد کاربران این آپدیت را مؤثر نمی‌دانستند؛ گوگل با تقویت موتور جاوااسکریپت، درواقع با یک تیر دو نشان زده است به‌طوری‌که هم سرعت لود بیشتر شده است و هم مموری کمتری مصرف می‌شود. براساس گزارش گوگل متریک، سرعت لود صفحات در کروم 59، بین 10 تا 20 درصد از ورژن‌های قبلی بیشتر است.

3. ساپورت PNG‌های متحرک
از زمانی که شرکت اپل فرمت aPNG را برای استیکرهای iMessage خود مورد استفاده قرار داده، محبوبیت این فرمت رو به فزونی گذاشته است؛ با نصب کروم 59، شما قادر خواهید بود فایل‌هایی با فرمت aPNG را مشاهده کنید که به‌نظر می‌رسد در طول زمان، جایگزین GIF خواهند شد.

4. API جدید عکس گرفتن
در ورژن‌های قبلی کروم، نهایت هنر این مرورگر دسترسی به گالری گوشی هوشمندمان بود، آن‌هم در حد خیلی محدود اما در ورژن جدید به لطف API جدید عکاسی، با یک صفحهٔ وب کارهای به‌مراتب بیشتری می‌توان انجام داد.

زمانی که این آپدیت جدید به گوشی‌های اندرویدی ما برسد، صفحات وب با بهره‌گیری از دوربین‌های تلفن همراه کارهایی را انجام خواهند داد که تا پیش از این ممکن نبود! از قابلیت‌های این API جدید می‌توان به استفاده از فلاش، امکان جابه‌جایی بین دوربین‌ها، فوکوس روی عکس و زوم کردن اشاره کرد.

5. بهبود امنیت
وقتی نوبت به امنیت می‌رسد، با 3 تغییر اساسی در کروم 59 روبه‌رو می‌شویم. اولین تغییر مهم این‌که گوگل صفحاتی را که از آی‌فریم‌ها برای فرستادن نوتیفیکیشن استفاده می‌کردند بلاک کرده است؛ تغییر دوم این‌که کروم 59 دیگر به صفحات اجازه داشتن محتوایی که از سرورهای FTP می‌آیند را نمی‌دهد و در آخر، این ورژن از کروم ریکوئست‌هایی که حاوی Embedded Credentials هستند را بلاک کرده است.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon