آشنایی با آخرین استانداردهای HTML  نسخهٔ 5.1

آشنایی با آخرین استانداردهای HTML نسخهٔ 5.1

مدت زمان زیادی نیست که کارگروه W3C صرفا چند روز پس از دومین سالگرد ورود نسخه پنجم زبان اصلی وب، از HTML 5.1 به عنوان استاندارد جدید رونمایی کرد. بیش از یک دهه طول کشید تا HTML 5 به استاندارد رایج تبدیل شود اما این قضیه برای HTML 5.1 فقط در ۲ سال اتفاق افتاد. به گفتهٔ W3C، هدف این سازمان انجام چرخهٔ سریع بروزرسانی است و قصد دارند با عرضهٔ آپدیت‌های منظم و پایدار، HTML را حدودا سالی یک مرتبه به عنوان پیشنهاد این سازمان منتشر نمایند. مشخصات این نسخه از زبان HTML در گیت‌هاب قرار دارد؛ جایی که هر فرد با توانایی اجرای Pull Request می‌تواند تغییرات جدیدی را پشنهاد دهد یا به رفع مشکلات مربوط به این زبان بپردازد. این سازمان با دستی پر، به جمع‌آوری گروه فنی و ویراستارهایی برای رسیدن به سرعت زیاد و چابکی و تکمیل یکی از اهداف اصلی HTML پرداخته‌اند که همان مطابقت بهتر با واقعیت و تبدیل شدن به مشخصه‌ای که کاربران بتوانند با راحتی و اطمینان خاطر از آن استفاده نمایند. این سازمان به بروزرسانی‌های آتی خود همچنان ادامه خواهد داد. کار روی HTML 5.2 هم‌اکنون شروع شده تا تغییراتی که باعث پیاده‌سازی ویژگی‌های جدیدتر و رفع باگ می‌شود پوشش داده شوند. به طور کلی، آنچه در این مقاله قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم، آخرین ویژگی‌های اضافه شده به زبان HTML در نسخهٔ 5.1 است. با سکان آکادمی همراه باشید.

کارگروه موردنظر، اعضای W3C و تیم برنرزلی به عنوان مدیر پروژه بر این موضوع اتفاق نظر دارند که HTML 5.1 بهتر از HTML 5 است که با مقایسهٔ این دو نسخه، به وضوح می‌توان به صحت چنین دیدگاهی پی برد.

ویژگی های مربوط به وب اپلیکیشن‌های واکنش‌گرا
اتریبویت‌های picture و srcset انتخاب تصاویر Responsive (ریسپانسیو یا واکنش‌گرا) را ممکن می‌کنند؛ به این معنی که کاربر می‌تواند تصاویر را از بین رزولوشن‌های مختلف انتخاب نماید.

requestAnimationFrame یک API است که باعث بهره‌گیری از انیمیشن‌های کارآمد تر می‌شود که به کاربر اجازه می‌دهد تا سرعت انیمیشن را به طور ایده‌آل بر اساس آن که صفحه در حالت foreground قرار دارد یا background و یا این که پردازنده در حال پردازش چه چیزی است، تعیین نماید.

ویژگی‌هایی که باعث بهبود قابلیت خوانایی می‌شوند
تگ‌های details و summary به نویسندگان اجازه می‌دهد تا اطلاعات بیشتری را فراهم کنند که تا وقتی کاربران برای دیدن محتوای بیشتر اقدام نکنند، پنهان خواهند ماند.

ویژگی هایی که باعث بهبود حرکت و یکپارچگی صفحات وب و محیط کاربری می‌شود
اتریبیوت‌های menutem و "type="context به نویسندگان اجازه می‌دهد تا کارایی بیشتری را به منوی مرورگر اضافه کنند.

ویرایشگرها ویژگی بسیار مهمی را برای افزودن به لیست تغییرات از قلم انداخته اند که از سال 2009 به بعد حداقل در 2 مرورگر به صورت آزمایشی پیاده سازی شده است. منظورمان درگ اند دراپ است، یکی از ویژگی های پرطرفدار میان کاربران!

همچنین باید اشاره کنیم که appCache -ویژگی‌ای که در اصل برای وب اپلیکیشن‌ها طراحی شده تا با اطمینان از ذخیره کردن لوکال چیزهایی که لازم دارند، به صورت آفلاین به کار خود ادامه دهند- از رده خارج شده است چرا که در آینده، وب اپلیکیشن‌های آفلاین از طریق Service Workerها به کار خود ادامه خواهند داد.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon