آخرین اخبار از زبان اپن سورس Swift اپل

آخرین اخبار از زبان اپن سورس Swift اپل

شرکت اپل که قصد داشت تا پایان سال زبان برنامه نویسی Swift را متن باز کند در نهایت این کار را انجام داد و اکنون این زبان به همراه کامپایلر، کتابخانه ها و دیباگرش به صورت اپن سورس در اختیار توسعه دهندگان قرار گرفته است. برای اطلاع از جزییات این خبر، با سکان آکادمی همراه باشید.

Swift تحت لیسانس Apache 2.0 منتشر شده بود به این معنی که توسعه دهندگان می توانستند از آن به هر نحوی استفاده کنند حتی در محصولات تجاری. این زبان، iOS، OS X و لینوکس را پشتیبانی می کند. برای شروع کار با Swift به عنوان یک پروژه ی متن باز، شرکت اپل یک سایت اختصاصی برای این کار به آدرس swift.org در نظر گرفته است. در این سایت، توسعه دهندگان می توانند هر چیزی را که برای شروع با Swift برای پروژه های خود نیاز دارند، بیابند مانند اطلاعات فنی و لینک هایی به کد منبع که شرکت اپل آنها را در GitHub میزبانی می کند. این سایت همچنین اطلاعاتی درباره ی Swift 3، شامل دستورالعمل های رابط برنامه نویسی نرم افزار را در اختیار کاربران می گذارد. نظرات و موضوعات مختلف به خوبی در swift.org مدیریت می شوند و همکاری در توسعه ی این زبان در GitHub انجام می شود.

Brandon Keepers مسئول بخش متن باز GitHub اعلام کرد: "با انتشار نسخه ی متن باز Swift در GitHub، شرکت اپل، زبان برنامه نویسی مدرنش را به بزرگترین کامیونیتی توسعه ی جهان آورده است. ما از این مسئله استقبال می کنیم و بی صبرانه منتظر دیدن نتیجه ی کار هستیم."

Moor Insights and Strategies رئیس و تحلیلگر Moor Insights and Strategies در این باره گفت: "هر چه تعداد پروژه های متن باز اپل بیشتر شود، مردم کمتر به آن ها برچسب بسته بودن می زنند. با متن باز کردن Swift، شرکت اپل، هزاران برنامه نویس برای بهبود این کد در اختیار خواهد داشت. این مسئله در اپلیکیشن های مربوط به اینترنت اشیاء که تغیرات کوچک نیز مهم و تاثیر گذار هستند، بسیار کمک کننده خواهد بود. اپل تجربه ی خوبی از متن باز کردن WebKit و LLVM دارد. در این مورد نیز گرچه موفقیت تضمین شده نیست ولی موفقیت آمیز به نظر می رسد."

به نظر می رسد که هدف شرکت اپل از متن باز کردن زبان برنامه نویسی Swift این است که همه بتوانند از آن استفاده کنند. البته اپل بسیاری از عملکرد های پلتفرمش نظیر CloudKit، HomeKit و SceneKit را بسته نگه داشته است. باید دید که Swift اپن سورس به چه جایگاهی دست خواهد یافت. پروژه های دیگری مانند ResearchKit و WebKit موتور رندرینگی که مرورگر سافاری از آن قدرت می گیرد، پیش از این توسط شرکت اپل به صورت متن باز ارائه شده بودند.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon